Vyberte stranu

stuple-do-usi

stuple do usi pre lepsi spanokPokiaľ máte problém s pokojným a nerušeným spánkom, môžete skúsiť osvedčený recept – štuple do uší na spanie. Nejde o žiadne zátky podobné napríklad tým, ktoré sa používajú v pracovnom prostredí s vysokou hlučnosťou. Dostať ich kúpiť v lekárni, no majú nielen svoje pre, ale aj proti.

Najčastejšie sa používajú štuple do učí až vtedy, ak nie je iné riešenie. Pokiaľ váš partner alebo spolubývajúci príliš chrápe, ak bývate v paneláku, kde je častý ruch alebo ak máte to „šťastie“ a bývate v centre mesta pri hlučnej ceste. Pre všetky tieto prípady, ak nepomôžu iné riešenia, napríklad čaj alebo bylinky na spanie, môžu byť zátky do uší na spanie možným riešením. V každom prípade ale treba radšej investovať do tých kvalitnejších, ako si kúpiť najlacnejšie.

Hluk náš každodenný?

Dnes žijeme vo svete, kedy mať úplné ticho v noci je takmer nemožné. Samozrejme, ak nebývate na vidieku a ďaleko od civilizácie a rušných ciest. V meste je určitá hladina zvuku prítomná neustále a ide o konštantný zvuk v určitej úrovni hluku. Tá sa meria v jednotke zvanej decibely a čím je hluk intenzívnejší, tým je aj vyššia hodnota decibelov. Veľký rozdiel je samozrejme aj v charaktere hluku.

Kým v meste, ako sme už spomínali, ide skôr o nepretržitú úroveň zvuku, sú situácie, kedy napríklad ani dedina nemusí byť „tichým rajom na zemi“. To najmä v prípadoch, ak máte v lete otvorené okno kvôli teplu a v noci štekajú alebo zavýjajú psy. No sú aj omnoho menej intenzívne zvuky – maličkosti – ktoré nám vedia rušiť spánok. Napríklad aj bežný tikot hodín alebo zvuky chladničky. Samozrejme, nie je to len hluk, ktorý spôsobuje, že neviete, ako rýchlo zaspať.

Ak chcete vedieť, aká je hladina hluku pre konkrétne situácie, tu je porovnanie:

 • spomínaný tikot hodín má 30 db
 • práčky majú obvykle okolo 50 až 60 db
 • sušičky sú obvykle o niečo hlučnejšie, majú 60 až 70 db
 • pracuje partner v noci na klávesnici a počítači? tak to je zvuk tiež okolo 70db
 • poriadne tresnutie dverami vydá jednorazový zvuk o sile 70 až 80 db
 • myslíte si, že hudobný koncert je oveľa horší? má „výtlak“ len 110 až 120 db
 • hrom je len o niečo silnejší a má hladinu hluku 120 db
 • hoci sa to často nestáva, ale ak by vás rušila zo spánku motorová zbíjačka na betón, tak vedzte, že produkuje hluk o sile okolo 140 db

Ako vyberať štuple do uší

Ušné vložky, ako sa hovorí odbornejšie štuplom do uší, dostať kúpiť najčastejšie v lekárni. Existuje viacero modelov a typov a najčastejšie majú okrúhly alebo valcovitý tvar. Vyrábané sú z rôznych materiálov, niektoré sa dajú aj čistiť. V každom prípade by sa mali ušné vložky používať len k účelom na to určeným a len v nevyhnutných prípadoch.

Podľa princípu fungovania a materiálu poznáme tri typy:

 1. Klasické ušné vložky – sú vyrobené buď z kombinácie vosku, vazelíny, vaty a čistej bavlny, pričom ide o jednorázové vložky, ktoré sa nedajú čistiť a používajú sa pri spánku alebo pri inej činnosti, kedy treba chrániť uši napríklad pred vetrom
 2. Chrániče sluchu – tie sú vyrobené z mäkkej polyuretánovej peny a obvykle opatrené retiazkou pre ľahšiu manipuláciu; tu už je možné čistenie a to jemným mydlom a teplou vodou a použitie je možné aj viacnásobne, napríklad aj 5 krát
 3. Štuple do uší s akustickými filtrami – ide o najnovšiu generáciu štuplov, ktoré vyrába napríklad Alpine SleepSoft a vďaka patentovanej technológii nejde o klasický systém utlmenia všetkých zvukov, ale len tých, ktoré majú hlbšie frekvencie, čiže napríklad budík, plačúce dieťa alebo zvonček na dverách budete počuť

Alternatívy k štuplom do uší

Viacero ľudí môže mať problémy napríklad s bolesťami v ušiach pri dlhodobejšom používaní štuplov do uší. Je to veľmi individuálne, závisí to aj od stavby zvukovodu a tiež aj od typu používaných štuplov. V tomto prípade je lepšie využiť alternatívne spôsoby, ktoré môžu pomôcť všeobecne ku kvalitnejšiemu spánku – napríklad môže ísť lieky na spanie, prášky na spanie alebo rôzne iné tabletky na spanie.

ako rychlo zaspat