Vyberte stranu

Lieky na spanie: Sú pre Vás vhodné a majú vedľajšie účinky?

Ak máte problém so spánkom a potrebujete čo najrýchlejšiu úľavu, môžete skúsiť lieky na spanie. Predaj takýchto liekov zabezpečujú lekárne, či už klasické s kamennou prevádzkou, alebo internetové. Zo zdravotného hľadiska by ale malo ísť naozaj o poslednú možnosť, ako sa s problémom vysporiadať.

Nespavosť trápi stále viac ľudí, no len málokto začne riešiť príčiny komplexne a začne sa sústrediť na to podstatné – ako zaspať tak, aby ste mali kvalitný spánok. A tak namiesto toho, aby sa ľudia zamerali na „prírodne lieky“ na spanie, čiže úpravu denného režimu, lepšiu spánkovú hygienu a odstránenie napríklad stresových faktorov, siahnu radšej po farmakologických prípravkov. Sú ale situácie, kedy to môže byť naozaj nevyhnutné.

Pre a proti užívaniu niektorých liekov

Najmä silné lieky na spanie, bez predpisu alebo s ním, môžu mať viaceré nežiaduce účinky. Neplatí to síce o každom z nich, ale napríklad sa ukazuje, že môžu vyvolávať nadmerné priberania, keďže povzbudzujú chuť do jedla. Vďaka zvyšovaniu chuti do jedla dochádza k efektu príjmu väčšieho objemu potravín a k nadmernému ukladaniu tukov, čo vedie k nadváhe, alebo v najhoršom prípade k obezite.

Okrem toho existuje aj viacero dôvodov proti:

  • vo viacerých krajinách môžu lieky proti nespavosti vylučovať vedenie motorového vozidla
  • na druhý deň trpí človek nižšou mierou koncentrácie
  • ako vie väčšina ľudí, na liekoch proti nespavosti je možné sa stať aj závislým
  • postupom času môžu rôzne tabletky na spanie alebo prášky na spanie strácať pôvodný účinok a je potrebné zvýšiť ich dávkovanie

A aké majú tieto lieky výhody oproti iným prostriedkom?

  • účinkujú naozaj okamžite
  • ich užívanie je jednoduché – stačí sa riadiť predpísaným dávkovaním
  • účinkujú takmer vo všetkých prípadoch, bez ohľadu na to, aké sú príčiny nespavosti
  • pomôžu v prípadoch, ak potrebujete rýchle riešenie napríklad na krátkodobú nespavosť alebo v prípade aklimatizácie po prechode časovým pásmom

Výborná alternatíva – lieky na spanie bez predpisu

Voľnopredajné lieky na spanie bez lekárskeho predpisu môžu byť jemnejšou alternatívou. Ich cena je na úrovni obvykle len pár €, samozrejme ale závisí aj od toho, ako dlho ich budete užívať. Každý liek na spanie bez predpisu treba používať opatrne a vždy si prečítať príbalový leták, aby ste vedeli, či je vhodný práve pre vás. Existujú totiž viaceré kontraindikácie – napríklad užívanie iných liekov, tehotenstvo, dojčenie alebo prítomnosť chorôb.

Tu je krátky zoznam voľnopredajných a dostupných liekov na spanie u nás:

Deprim

Deprim je liek účinkujúci na mierne závažné depresívne stavy. Pomáha pri príznakoch ako sú skľúčenosť a nízka životaschopnosť. Liek patrí medzi antidepresíva, ale má aj typický sedatívny účinok. Ak vás teda trápi nespavosť a máte poruchy spánku z dôvodu depresívnych stavov, tento liek by mohol byť veľmi nápomocný. Nesmie sa ale užívať pri endogénnych depresiách a závažných depresiách so sklonom k samovražde.

Sanason

Na mierne formy nespavosti môžete použiť napríklad aj Sanason. Ide o liek vo forme klasicky filmom obalených tabliet, pričom každá obsahuje extrakt z koreňa Valeriány lekárskej a 100 mg suchého extraktu z kvetu chmeľa obyčajného. Tento liek sa odporúča užívať pri miernych formách nespavosti – ak máte ťažkosti so zaspávaním, pokiaľ sa v noci často budíte alebo ak sa budíte ráno skoro a to všetko z dôvodu nepokoja, strachu, napätia alebo podráždenia.

Persen Forte

Veľmi známym pomocníkom v boji proti nespavosti je aj Persen Forte. Tento liek bez predpisu slúži na zmiernenie nervového napätia, takže aj trpíte problémami so spánkom práve z tohto dôvodu, mohol by vám pomôcť. Používa sa pri psychickej záťaži, nepokoji, podráždenosti alebo len dočasných ťažkostiach so zaspávaním. Vyrába sa z rastlinných výťažkov a pôsobí na nervový systém, ktorý upokojuje.

Benosen

Známym liekom pri nespavosti je aj Benosen od spoločnosti Walmark. Tento liek sa odporúča pri problémoch s nespavosťou, pri stavoch nepokoja, úzkosti a podráždenosti. Ak máte ťažké zaspávanie, nočné prebúdzanie alebo naopak skoré ranné prebúdzanie, vďaka obsahu látky zvanej L-theanin by sa mohli problémy zmierniť. Táto látka je vhodná pre relaxáciu organizmu a pomáha riešiť problémy počas spánku – časté budenie a plytký spánok.

Benosen Balance

Vylepšenou receptúrou oproti predošlému lieku je známy Benosen Balance, ktorý tiež vyrába spoločnosť Walmark. Tento liek sa využíva pri liečbe nespavosti v dôsledku nervozity a nepokoja. Obsahuje kombináciu suchého extraktu z listu medovky lekárskej, koreňa valeriány lekárskej a vňate mučenky pleťovej. Je dostupný bez lekárskeho predpisu a ide o rastlinný liek minimalizujúci stres a podporujúci spánok.

Sedalia

Sedalia nie je klasický liek, ale ide o sirup, ktorý je špeciálne určený pre deti. Tento sirup sa využíva pri nervozite a poruchách spánku detí a obsahuje rumanček pravý, jazmínovec vždyzelený, blen čierny, bromid draselný, mučenku pleťovú a durman obyčajný. Treba upozorniť, že nejde o klasický liek, ale patrí medzi homeopatiká na spanie. Môže sa používať u detí starších ako 1 rok. Prv, než začnete liek užívať, treba sa poradiť aj s lekárom alebo lekárnikom. Využíva sa v prípade prechodnej nervozity a pri nezávažných poruchách spánku, pričom nie je vhodný na dlhodobú liečbu, ale len krátkodobejšie užívanie.