Vyberte stranu

Pravda o homeopatikách na spanie: Oplatí sa ich užívať?

Homeopatickej liečbe veľa ľudí stále nedôveruje, to však neznamená, že nemôže účinkovať na určité problémy. Práve v prípade nespavosti sú homeopatiká na spanie veľmi dobrým príkladom, že v prípade správneho zloženia účinných látok sa nimi môže mnoho prípadov nespavosti vyriešiť.

Vždy samozrejme ale záleží od toho, aké sú príčiny nespavosti. Pri tehotenskej nespavosti homeopatiká vo väčšine prípadov nepomôžu, ale na druhú stranu, je veľa rôznych druhov tejto prírodnej liečby, ktorá naozaj zaberá. Existujú napríklad aj špeciálne homeopatiká na spanie pre kojencov a pre väčšie deti. Vo väčšine prípadov sú homeopatiká určené pre všetkých dospelých, aj keď je vždy lepšie si pozrieť pre konkrétne homeopatikum kontraindikácie.

Ktoré homeopatiká a podporné doplnky môžu pomôcť na pokojnejší spánok?

Homeopatické lieky

Mastodynon – pre ženy

Ak nechcete užívať umelé prášky na spanie, farmakologické tabletky na spanie alebo iné lieky na spanie, homeopatiká môžu byť alternatívou. V prípade nespavosti spôsobenej napríklad poruchami menštruačného cyklu môže pomôcť napríklad Mastodynon. Ten sa užíva napríklad pri predmenštruačnom syndróme, ale napríklad aj pri poruchách spôsobených prechodnou alebo trvalou nedostatočnou aktivitou žltého telieska.

Sedalia – homeopatikum na spanie pre deti

Medzi špeciálne homeopatiká na spanie pre dieťa patrí napríklad sirup na spanie Sedalia. Ten môžu užívať deti vo veku od jedného roka a je účinný pri prechodnej nervozite alebo pri iných nezávažných poruchách insomnie – nespavosti. Je veľmi dobrý napríklad aj vtedy, ak dieťaťu rastú prvé zúbky alebo na upokojenie po očkovaní. Zloženie je čisto prírodné.

Gastrocynesine – problémy s trávením

Ako homeopatický liek pri bolesti žalúdka, pocitu plnosti a ťažkosti žalúdka, pri nafukovaní, pálení záhy a pri gastroezofagálnom refluxe sa používajú tablety Gastrocynesine. Pokiaľ má teda nespavosť príčinu práve v jednom z týchto problémov, môžete užiť tento liek rozdrvený alebo rozpustený vo vode. Ideálne je ho užiť tesne pred jedlom.

Sédatif PC – univerzálny pomocník

Zrejme najznámejšie homeopatikum na spanie, ale aj pri iných psychických problémových stavoch, je Sédatif PC. Homeopatický liek sa užíva pri úzkostných stavoch, pri poruchách spánku, pôsobí proti nervozite, podráždenosti a precitlivenosti a celkovo zlepšuje kvalitu spánku v prípade, že človek trpí nadmerným stresom. Liek obsahuje kombináciu viacerých prírodných a homeopatických zložiek.

Ostatné výživové doplnky a vitamínové prípravky

V klasických lekárňach je možné nájsť na podporu spania aj niektoré ďalšie výživové doplnky a rastlinné alebo vitamínové prípravky. Tie pôsobia napríklad proti stresu a na upokojenie, takže pomáhajú aj pri problémoch s nespavosťou. Samozrejme, základom je vedieť, ako správne zaspať, ako mať správnu spánkovú hygienu a ako si prispôsobiť životný štýl pre lepší spánok.

HypnoX Forte

Ide o kombinovaný rastlinný a vitamínový prípravok, ktorý obsahuje extrakt rôznych bylín a vitamínu B6. Posilňuje správnu činnosť nervovej sústavy a pôsobí proti stresu. Obsahuje napríklad účinné látky z chmeľu otáčavého, valeriány lekárskej, mučenky opletavej a medovky lekárskej.

HypnoX Tolerance

Druhou možnosťou je HypnoX Tolerance, čo je živočíšny výživový doplnok zložený z ingrediencie Lactium a vitamínu C. Ten prospieva celkovo k správnemu fungovaniu nervového systému a na psychiku. Hoci obsahuje laktózu, ide iba o minimálne množstvo. Na druhú stranu, nesmú ho užívať deti, tehotné a dojčiace ženy a ľudia s alergiou na mliečny proteín.

Anxiolan

Tento vitamínový prípravok je ideálny pri nepokoji, úzkosti a napätí. Obsahuje kombináciu extraktu valeriány lekárskej a ľubovníka bodkovaného. Ani v tomto prípade nesmú prípravok užívať deti a nie je vhodný ani pre tehotné a dojčiace ženy. Pomáha pri pocitoch úzkosti, tlmí strach a nervozitu a má upokojujúci účinok, takže môže pomôcť dosiahnuť správnu fázu spánku a tým zaistí kvalitný spánok.