Vyberte stranu

Čaj na spanie: Tie najlepšie čaje, ktoré Vám pomôžu zaspať

Čaje na spanie sú veľmi dobrou alternatívou pre každého, kto nechce užívať farmakologické prostriedky a hľadá niečo prírodného charakteru. Podobne ako v každom prípade, aj pri čajoch platí, že nič nie je dobré preháňať. Ak sa rozhodnete teda pre toto riešenie, nemalo by ísť o náhradu odbornejšej pomoci.

Čaj na spanie pomáha tak pri nespavosti v tehotenstve, ako aj pre deti alebo pre dospelých. Je to najmä v prípadoch, ak obsahuje dostatočné množstvo prírodných látok pôsobiacich upokojujúco na nervovú sústavu. Najčastejšie sa jedná o bylinkový čaj na spánok, ktorý dostať kúpiť tak v lekárni, ako aj v bežných predajniach. Alternatívou je, že si ho pripravíte doma z bylín vhodných na spanie a podporu spánku.

Aký je najlepší čaj na spanie, ktorý si môžete pripraviť alebo kúpiť? Tu je niekoľko možností:

Detský čaj na spanie z viacerých bylín

Takéto čaje vyrába viacero značiek a dajú sa kúpiť priamo v lekárni. Slúžia aj ako vhodný bio doplnok stravy, keďže obsahujú látky z viacerých bylín – obvykle sú to medovka, harmanček a mäta. Väčšinou je takýto čaj určený na dobrý spánok, ale aj na podporu dýchania, zažívania a trávenia. Ak čaj obsahuje aj fenikel, pomáha pri nadúvaní. Obvykle sa detské čaje odporúčajú pre deti od 7. mesiaca života.

Ľubovníkový čaj

Či už si ho spravíte doma z bylinky zvanej ľubovník alebo si ho kúpite ako hotový čaj, je to veľmi dobrá voľba. Tento čaj slúži na dobré spanie pre každého, koho trápia žlčové problémy, pretože ľubovník má priaznivý vplyv práve na látkovú výmenu a vylučovanie žlče. Okrem toho zmierňuje aj napätie a pocity úzkosti a celkovo vplýva pozitívne na psychiku človeka.

Čaj z valeriány lekárskej

Valeriána ako bylinka pôsobí veľmi dobre a upokojujúco na nervový systém. Skracuje zaspávanie, odstraňuje nočné prebúdzanie a celkovo zlepšuje kvalitu spánku. Rovnako takýto čaj má výhodu aj v tom, že uvoľňuje žalúdočné a črevné kŕče a veľmi dobre pôsobí ako celkové sedatívum. Ide teda o silný čaj na spanie, ktorý pomáha aj v prípadoch, kedy vás trápi vážnejšia nespavosť.

Čaj z medovky lekárskej

Medovka lekárska patrí tiež medzi bylinky, ktoré pomáhajú na lepší spánok. Aj v tomto prípade máte možnosť si takýto čaj pripraviť doma priamo z čerstvej bylinky, alebo si ho rovno kúpiť v lekárni či inej predajni. Na rozdiel napríklad od ľubovníka je medovka menej agresívna a preto takýto čaj na spanie vhodný aj pre tehotné ženy. Výborne pôsobí aj proti plynatosti a pomáha pri problémoch s trávením.

Čaj z materinej dúšky

Existuje viacero príčin nespavosti, pričom ak máte problém napríklad so spánkom z dôvodu zahlienených horných dýchacích ciest, tak riešením problému môže byť práve čaj z materinej dúšky. Materina dúška pomáha práve pri ochoreniach hornej časti dýchacej sústavy a to tak pri zápalových ako aj nezápalových chorobách. Celkovo pôsobí bylinka priaznivo aj na upokojenie organizmu.

Antistresové čaje z lekárne

Medzi kupované čaje s kombináciou obsahu viacerých účinných látok a bylín patria aj tzv. antistresové čaje, alebo bylinné čaje proti stresu. Najčastejšie obsahujú kombináciu bylín pamajoránu, ľubovníku, medovky a mäty. Každá z bylín má mierne odlišný účinok, ale spolu pôsobia veľmi dobre na spánok. Pamajorán ma mierne sedatívne účinky, medovka znižuje napätie, mäta podporu relaxáciua ľubovník podporuje látkovú výmenu.

Niekoľko tipov na záver:

  • čaje nemôžu byť náhradou odbornej liečby nespavosti v prípade, ak je treba riešiť patologickú alebo chronickú príčinu
  • hoci ide o prírodnejšiu možnosť liečby, nemali by ste čaje užívať dlhodobo
  • nikdy nepite veľké množstvo tekutín priamo pred spaním a to platí najmä o čajoch, ktoré bývajú močopudné
  • okrem čajov sa treba zamerať aj na riešenia iného typu a základom je naučiť sa ako rýchlo zaspať, ako dodržiavať správnu spánkovú hygienu a ako zmeniť svoj denný režim tak, aby ste nemuseli čaje užívať dlhodobo