Vyberte stranu

Trápi Vás insomnia? Spoznajte 8 možností liečby nespavosti

ako liecit nespavost

Veľa ľudí v súčasnej dobe trápi nespavosť. Liečba musí vychádzať z dôvodov a príčin tohto stavu. To, ako liečiť nespavosť a či na nespavosť použiť lieky, prírodné kvapky na spanie alebo sa rozhodnúť pre iný spôsob, teda závisí od pôvodu problému. V každom prípade, liečba nespavosti je seriózna téma, ktorej treba venovať pozornosť.

Univerzálny liek na spanie neexistuje. Základom je nájsť najprv príčiny nespavosti a až potom je možné nespavosť – insomniu liečiť. Nie vždy je treba hneď naordinovať silné lieky alebo tabletky na spanie – niekedy postačia prírodné produkty, ktoré môžu zvýšiť hladinu melatonínu alebo upokojiť psychický stav človeka. Dôležité je samozrejme v prípade zjavnej fyziologickej príčiny sa zamerať na jej liečbu.

Súvisiace články o liečbe nespavosti:

Je viacero možností liečby:

Zvýšenie melatonínu v tele

Prvou možnosťou je zvýšiť hladinu melatonínu v tele. Melatonín je hormón priamo zodpovedný za správne zaspávanie a kľudný a hlboký spánok. Ak je ho v tele nedostatok, môže ísť o problém jeho produkcie epifýzou alebo o inú príčinu. Ak to nejde inak, je možné umelo ho nahradiť, avšak ide spravidla len o krátkodobé riešenie. Sú však situácie, kedy to môže efektívne pomôcť.

Farmakologické prostriedky

Druhá možnosť sú klasické lieky na spanie. Tie môžu byť ako voľnopredajné lieky na spanie bez lekárskeho predpisu alebo ako lieky na predpis. Takéto tabletky na spanie alebo prášky na spanie majú viacero výhod, ale aj nevýhod – najväčšou je, že sú návykové. Aj preto by sa mali užívať naozaj len vtedy, ak je to nevyhnutné. Nie každý liek na spanie bez predpisu je ale možné užívať kedykoľvek – niektoré nie sú vhodné pre tehotné ženy alebo dojčiace ženy.

Prírodné spôsoby liečby insomnie

Tretia možnosť spočíva v prírodnej liečbe. Môže ísť o rôzne čaje na spanie, prípadne o bylinky na spanie alebo iné prírodné lieky na spanie. Ich cieľom je prirodzenou formou pomôcť telu dodať látky upokojujúce nervovú sústavu a tlmiace napríklad stres, vzrušenie alebo nervozitu. Na špecifické situácie sa dajú kúpiť aj homeopatiká na spanie a to tak špeciálne pre deti, ako aj pre ženy.

Súčasťou riešenia a liečby by mala byť aj prevencia. Najprv sa treba totiž naučiť, ako rýchlo zaspať a následne sa prirodzene dostaví aj kvalitnejší a lepší spánok.