Vyberte stranu

Astrálne cestovanie – pre niekoho výmysel, pre iného nadpozemský zážitok. Skutočne existuje? A čo to vlastne je? Je to dostupné pre každého? Odpovede síce existujú, ale existuje aj veľa ľudí, ktorí sa o astrálne cestovanie pokúšali a nezažili nič z toho, čo opisujú poučky a definície.

Astrálne cestovať znamená oddeliť svoje fyzické telo od toho duchovného. Dalo by sa možno až hyperbolicky povedať, že môže ísť o oddelenie nehmotnej duše od tela, ale len počas obdobia spánku. Vtedy sa oddelí „astrálne telo“ od toho nášho hmotného a vytvorí sa astrálny dvojník, niekedy nazývaný aj éterický dvojník. Ten sa môže od hmotného tela vzdialiť a ísť na miesta, ktoré by boli z fyzikálneho hľadiska nedosiahnuteľné. Nejde teda o samotný spánok a ani žiadnu fázu spánku.

Čo sa deje počas astrálneho cestovania

Pri oddelení astrálneho tela od fyzického nastáva stav dosiahnutia tzv. vyšších dimenzií. Vďaka tomu je možné prekonávať prekážky, ktoré by hmotné telo nemohlo, napríklad prechádzať stenami, podlahou a podobne. V astrálnom stave nie sú tieto zábrany žiadnou prekážkou, ale iba ak ide o podlahy, steny či dvere odlišnej hustoty. Aj preto môžu niektoré steny či dvere zostať počas astrálneho cestovania stále „nedostupné“.

Astrálne a fyzické telo sú prepojené tzv. striebornou šnúrkou. Je to zväzok vyžarujúcej energie, ktorá sa môže predĺžiť donekonečna, takže aj preto je možné astrálne cestovať naozaj kamkoľvek. Nejde o nejaké vlákno alebo niečo, čo by malo konečný charakter. Takéto cestovanie ale skutočne nie je pre každého a najmä začiatky sú veľmi náročné. Veľa ľuďom sa to nepodarí, alebo ak sa im to aj podarí, tak ide len o veľmi krátky časový úsek. Veľmi veľa záleží aj od toho, aká je napríklad hladina melatonínu na spanie.

Ako prebieha proces astrálneho cestovania:

 • pri astrálnom cestovaní väčšinou opúšťate svoje fyzické telo cez temeno hlavy
 • na chvíľku môžete stratiť aj vedomie
 • obvykle sa astrálne telo najprv vznášate nad vlastným telom, potom už môžete cestovať
 • to isté sa opakuje aj pri návrate
 • pred spojením astrálneho tela a hmotného znova môžete na malú chvíľku stratiť vedomie a potom sa náhle prebudíte

Je to len výmysel alebo sa to naozaj deje?

Existujú tvrdenia, ktoré vysvetľujú astrálne cestovanie z vedeckého hľadiska a popierajú jeho samotnú existenciu ako konkrétneho stavu. Viacero vedcov sa prikláňa napríklad k názoru, že ide iba o halucináciu, ktorá je spôsobená nedostatočným okysličením mozgovej kôry vzduchom. Taktiež skeptici poukazuj na to, že môže ísť iba o tzv. živý lucidný sen, čiže človek sníva, no v skutočnosti ostáva v svojom tele.

Fakt je, že astrálne cestovanie sa nedá dokázať presne merateľnými pokusmi. Existujú však príklady napríklad mníchov východných náboženstiev, ktorí dosiahli naozaj vysoký stupeň meditácie a odpútania mysle od bežného hmotného sveta. Prečo by teda nemohlo existovať aj astrálne cestovanie? To, že nie je v súčasných možnostiach vedeckých pokusov a meraní presne zmerať a dokázať jeho existenciu, neznamená, že by sme ho mali úplne odmietnuť.

Ako astrálne cestovať?

Najlepšie sa cestuje astrálne hneď po nesamovoľnom prebudení, kedy človek ešte takpovediac napoly spí. Môžete to ale skúsiť napríklad aj vtedy, ak ešte len začínate zaspávať. Vždy si to vyžaduje tréning a niektorým ľuďom to môže ísť ľahšie, iným ťažšie – môže to byť dokonca aj dané od narodenia. Veľa záleží aj od toho, či užívate nejaké lieky na spanie alebo podobne.

Tu je postup, ako začať s tréningom:

 1. Cestovať astrálne sa odporúča len vtedy, ak ste v psychickej pohode, nie ste unavení a nemáte ťažký žalúdok, čiže plný ťažkého jedla.
 2. Na úvod treba zhlboka dýchať a relaxovať. Môžete sedieť alebo aj ležať. Oči majte zatvorené.
 3. Nemajte prekrížené ruky, nemajte na sebe ani ťažký odev. Čím menej, tým lepšie.
 4. Predstavujte si, ako sa svaly postupne uvoľňujú, začnite od svalov na prstoch na nohách a potom pokračujte vyššie.
 5. Koncentrujte sa len na dýchanie a na prázdny priestor a myslite na cieľ, kam sa chcete dostať.
 6. Zamerajte pozornosť najmä na čelo a temeno hlavy, kadiaľ dochádza k odpútaniu sa.
 7. Predstavujte si, že telo je ľahšie ako v skutočnosti je, ideálne – že neváži vôbec nič.
 8. Ak začínate mať pocit, že sa prepadáte alebo vznášate, ste na najlepšej ceste.
 9. Predstavujte si, ako sa chcete dotknúť stropu, rohov a stien, ale pritom chcete zostať stále fyzickým telom na tom istom mieste.
 10. Ako náhle budete mať už pocit, že ste sa oddelili, mali by ste vo svojej mysli vidieť miestnosť, v ktorej sa nachádzate a zvyčajne budete vidieť aj sám seba z hora.

Tréning u niekoho môže prebiehať jednoduchšie, u niekoho zložitejšie. Sú ľudia, ktorým sa podarilo prvýkrát aspoň na chvíľu od tela odpútať až po niekoľkých mesiacoch. Všetci, ktorým sa to ale nakoniec podarilo, sa zhodujú v tom, že ide o najlepší zážitok v ich živote. Zároveň môže byť astrálne cestovanie spojené aj so stavom, kedy sa navodzuje ideálny stav pre rýchle zaspávanie.

Riziká a možné komplikácie pre astrálne cestovanie

To, že už budete vedieť, ako na to a budete mať za sebou prvý zážitok, ešte neznamená, že nehrozia žiadne riziká či komplikácie. Pokiaľ budete astrálne cestovať príliš ďaleko, môže hroziť pretrhnutie striebornej šnúrky, čiže spojenia a nemusíte sa už do svojho fyzického tela vôbec vrátiť, prípadne môžete mať pocity podobné spánkovej paralýze.

Skúšať astrálne cestovanie treba tiež len vtedy, ak ste v úplne pokojnom stave. Náhle nútené prebudenie spôsobí rýchly návrat astrálneho tela do fyzického a to môže byť aj bolestivé alebo sprevádzané nepríjemnými pocitmi, napríklad aj zášklbmi. Taktiež neopúšťajte svoje telo na dlhšiu dobu a nenavštevujte rizikové a neznáme miesta.

Máte Vy sami skúsenosti s astrálnym cestovaním? Podeľte sa o ne v diskusii!

ako rychlo zaspat